Základní informace o divadelním spolku Tyrš

Divadelní spolek Tyrš byl založen v říjnu 2001 a funguje při TJ Sokol Lány. Zakládajících členů bylo 15 a většina z nich stála na jevišti vůbec poprvé v životě, takže si museli během krátkého času osvojit nejen své role v nacvičované hře, ale i základy herectví, což zvládli díky zapálení do tohoto projektu překvapivě dobře. Zkušenosti s herectvím měl Jan Lukavský, který dnes již členem DS Tyrš není. Vedení spolku a režírování se ujal kladenský divadelník Roman Havelka, profesionální herec, který toho času působil v Divadle Lampion Kladno.

První hrou byla Šedá eminence z Elsinoru aneb Hamlet trochu jinak, jejímž autorem je Václav Dostál. Premiéra proběhla 30. 12. 2001 a setkala se s výborným ohlasem, spolu s první reprízou ji shlédlo přes 500 diváků! Hra byla protkána písničkami, k nimž složil hudbu již zmíněný Jan Lukavský, a právě písničky se staly typickým znakem spolku Tyrš i do budoucna.

V roce 2002 nastudoval Tyrš další divadelní hru, a to pohádku Královna Koloběžka aneb O chytré Zdeničce za finančního přispění Krajského úřadu Středočeského kraje. Na motivy pohádky Jana Wericha ji napsal Jan Ondruch, doprovázely ji písničky s textem Karla Pleinera a hudbou Jana Lukavského. Zajímavá byla představení na hradech (Křivoklát, Velhartice a Krakovec), kde získaly hry nový náboj. Publikum bylo aktivně vtahován do děje a hra se setkala s nadšenými bouřlivými reakcemi dětských diváků. 30. prosince se hrála verze pro dospělé zvaná Královna Koloběžka speciál aneb Hodinka nevkusné zábavy, díky které praskala sokolovna v Lánech ve švech, a diváci se výborně bavili.

V roce 2002 se uskutečnilo celkem 17 představení s celkovou návštěvností 2329 diváků. Roku 2003 se soubor rozhodl pokusit štěstí a účastnit se soutěžních přehlídek amatérských divadel. Největšího úspěchu se dočkal na pražské oblastní přehlídce amatérských divadel POPAD 2003, kdy získal za „Hamleta trochu jinak“ první místo a tím i zároveň nominaci na přehlídku divadel FEMAD Poděbrady/Divadelní Třebíč 2003. Porota ocenila i herecké výkony šesti oceněními a pochváleno bylo režírování Romana Havelky.

Po účasti na Femadu v Poděbradech se spolek vrhnul do nacvičování nových her, nejprve Strašidelného lesa, poté dvou kratších aktovek Entrtajneři a Babinec, které byly uváděny společně jako jedno představení. Premiéra scénky Konkurz se odehrála 20. 3. 2004 na Hasičském bále v Lánech a hostem byl i prezident Václav Klaus s manželkou. Následovalo nacvičení mnoha dalších her a roku 2006 byl založen dětský divadelní spolek Tyršata. Tyrš pravidelně hraje i na hradech, kde jsou velké divácké ohlasy, a autentické prostředí dodává hrám nezaměnitelnou atmosféru.